Metropol Şehirlerimizden İzmir

Metropol Şehirlerimizden İzmir

Metropol Şehirlerimizden İzmir: Türkiye’nin üç büyük şehirlerinden biridir. İzmir, Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Türkiye’nin en Avrupai şehri olan İzmir’de farklı kültür ve inanışlara sahip birçok insan yaşamaktadır. Farklı kültürleri bünyesinde barındıran ve Türkiye’nin sayılı modern metropol şehirlerinden bir tanesidir. Bölgede hem camiiler hem de kiliseler bulunmaktadır. İzmir, tarihi ve doğal güzellikleri, coğrafi konumu ve uygun ılıman iklim özellikleri dolasıyla yerli yabancı birçok turistin ilgi odağı olmaktadır.

izmir şehrimiz hakkında genel bilgiler
izmir şehrimiz hakkında genel bilgiler

Yazımızın içeriğinde bulabileceğiniz bölümlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

İzmir‘de Akdeniz iklimi hakimdir. İlkbahar ve yaz aylarında oldukça sıcak ve güneşli, sonbahar ve kış aylarında ise ılık ve yağmurludur. İzmir’de kış sert geçmez. Dağların denize dik olarak uzanmasına bağlı olarak iç kesimlere kadar sokulan denizellik etkisi iç kesimlerin de ılıman bir iklime sahip olmasına sebebiyet vermiştir.

İzmir’de en sıcak aylar Temmuz ve Ağustos iken en soğuk aylar ise Aralık ve Ocak aylarıdır. Buna rağmen kış daha çok yağışlı ve ılık olarak geçmektedir. Şubat ayından itibaren hava sıcaklığı giderek artar. Bu nedenle turizm sektörü de Nisan ayından itibaren canlanmaya başlar.

Turizm sektörü Nisan ayından Kasım ayının sonuna kadar aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. Akdeniz iklimine uygun bitki örtüsü de bu bölgede hakimdir. Yıl boyunca yeşil kalan çam benzeri ağaç ve çalılar görülmektedir. Fıstık çamı, kızılçam, karaçam, selvi ve zeytin ağaçlarına sıklıkla rastlanır. Ayrıca kısa boylu ağaççıklardan oluşan makiler de görülmektedir.

Bir sahil şehri olan İzmir, doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Önemli tatil beldelerine ve plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Ünlülerin de tercih ettiği Çeşme, Alaçatı, Karaburun, Urla, Seferihisar, Dikili gibi önemli tatil ilçelerine sahiptir. Hem şehir hayatı hem de tatil hayatı yaşamak isteyenler için oldukça ideal bir şehir olan İzmir, İstanbul ve Ankara gibi diğer metropol şehirlere oranla biraz pahalıdır.

İzmir’de her bütçeye uygun ev kiraları da mevcuttur. Ayrıca Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi gibi iki büyük devlet üniversitesini bünyesinde barındıran şehir, öğrenciler için de ilk sıralarda tercih edilmektedir. Eğitim seviyesi yüksek olan İzmir, genel anlamda eğitime önem veren bir şehirdir. Şehirdeki insanların geneli lise mezunu kişilerdir.

Bir başka yönüyle İzmir, tarihi dokusu yönüyle özellikle yaz aylarında dünyanın dört bir yanından gelen yabancı turistleri misafir etmektedir. Tarihi Efes antik kenti, Selçuk’ta bulunan Meryem Ana Evi, Bergama, Foça gibi önemli tarihi yerler her yıl binlerce turist tarafından ilgi görmektedir.

izmir ucuz pegasus telefon
izmir ucuz uçak bileti telefon

Havalimanından İzmir Şehir Merkezine Ulaşım

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, şehir merkezine 16 km uzaklıktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım süresi yaklaşık olarak 25 dakikadır. Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım toplu taşıma ile kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca İzmir’de havalimanında taksiler de ulaşım konusunda hizmet vermektedir ya da araç kiralama hizmeti de mevcuttur.

Adnan Menderes Havalimanından İzmir’in Çeşme, Karşıyaka, Konak gibi ilçelerine veya Manisa, Aydın, Söke ve Kuşadası’na da Havaş servis otobüsleri ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Havaş

Havalimanından Havaş servislerini kullanarak İzmir’in Çeşme, Alsancak, Karşıyaka, Mavişehir gibi semtlerine ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde bu semtlerdeki otogardan da Havaş servis otobüslerini kullanarak Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Aydın ve Manisa gibi şehirlerden de bu servisleri kullanarak İzmir havalimanına ulaşabilir ya da bu servisler vasıtasıyla bu şehirlere ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Kuşadası ve Söke gibi ilçelere de ulaşım sağlanmaktadır. Güzergah rotaları ve yolculuk süresi Havaş tarafından belirlenmiştir.

Mesela, İzmir’den belirli saatlerde kalkan bu otobüsler ile Aydın’a veya Manisa’ya gidilebilir. Güzergah olarak İzmir-Aydın yolu, Oğlananası, İzmir-Aydın otoyolu ve İzmir Bulvarı üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Manisa için ise; Adnan Menderes Havalimanı, Gaziemir, Ankara otoyolu, Bornova Ankara asfaltı Manisa kavşağı, İzmir-Manisa yolu, Manisa merkez Mimar Sinan Bulvarı ve Manisa otogarı olarak belirlenmiştir.

Manisa şehir merkezinden ise; Manisa otogar, Manisa merkez Mimar Sinan Bulvarı, İzmir-Manisa yolu, Bornova Ankara asfaltı Manisa kavşağı, İzmir otoyolu, Gaziemir ve Adnan Menderes Havalimanı şeklindedir. İzmir’den Söke için; Adnan Menderes Havalimanı, İzmir-Aydın otoyolu, Kuşadası, Davutlar Kavşağı, Söke güzergahları şeklindedir.

Ters istikamet yönüyle de Söke’den İzmir havalimanına ulaşım sağlanmaktadır. İzmir havalimanından Çeşme’ye gitmek için de Adnan Menderes Havalimanı, İzmir-Çeşme otoyolu ve Çeşme şeklinde güzergahlar takip edilmektedir. Ters istikametten de İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım sağlanır. İzmir havalimanından Mavişehir’e giderken de Adnan Menderes Havalimanı, Gaziemir, Karabağlar, Yeşildere, Kahramanlar, Basmahane, Çankaya, Efes Oteli, Altınyol, Bayraklı üst geçit, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir olarak güzergah rotası belirlenmiştir.

Yolcu alma noktaları ise; Ege Park AVM, Bostanlı Vapur İskelesi, Karşıyaka İskele ve Alsancak Efes Oteli olarak belirlenmiştir. Yolcu indirme noktaları ise; Gaziemir Tansaş, Karabağlar Orcaner, Alsancak Efes Oteli, Bayraklı üst geçit, Karşıyaka İskele, Bostanlı İskele ve Ege Park AVM olarak belirlenmiştir.

pegasus ücretsiz iletişim
havayolları ücretsiz iletişim

İzmir Şehrimizde Diğer Ulaşım Çeşitleri

Dolmuş – Otobüs

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine giden bazı dolmuşlar da bu konuda hizmet vermektedir. Ayrıca havalimanından kalkan 200, 202, 204 numaralı şehir otobüsleri de havalimanından şehir merkezine kadar götürmektedir. Şehir içi otobüsleri için İzmirim kart ile istenilen noktaya uygun fiyatlarla seyahat edilebilmektedir.

Metro

İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar terminali önünden geçen metro Torbalı’ya kadar gitmektedir. Bu metro kuzey aksı ve güney aksı olarak bulunmaktadır. Metroya İzmirim kartı ile binilerek uygun fiyata seyahat edilebilmektedir. İzmirim kartı tam 2.86 TL, öğrenci ve 60 yaş üstü 1.65 TL, öğretmen 2.20 TL, 3 binişlik elektronik bilet 10 TL, 5 binişlik elektronik bilet 15 TL, 10 binişlik elektronik bilet ise 29 TL olarak satılmaktadır. Şöyle ki; aktarmalı ulaşım havaalanı ve baykuş hatlarında geçerli değildir. Eğer aktarma yapılacak ise bu konuya dikkat edilmelidir.

Vapur

Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Pasaport, Konak, Göztepe, Üçkuyular iskelelerinden sefer yapan vapurlar deniz yolu vasıtasıyla İzmir havalimanına ulaşımda önemli bir rol üstlenmektedir. Otomobil için 8 TL, motosiklet için 7 TL, minibüs ve kamyonet için 16 TL, tır için ise 66 TL ücret alınmaktadır. Ayrıca vapur seferleri 08:25’te başlamaktadır.

Taksi

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda taksiler mevcuttur. Açılış ücreti olarak 3 TL, kilometre başı ise 2.40 TL olarak hizmet vermektedir. Taksi kullanarak yaklaşık 40 TL ile havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır.

İzmir’de Araç Kiralama

İzmir Adnan Menderes Havalimanı dış hatlar terminalinde araç kiralama hizmeti de yer almaktadır. Araç kiralama hizmeti ile çok çabuk ve pratik bir şekilde ister şehir merkezi olsun ister diğer ilçeleri olsun istenilen noktaya bu araçlar ile varılabilir. Ayrıca iç hatlar terminalinde de araç kiralama hizmeti bulunmaktadır.

Hem iç hatlarda hem de dış hatlarda bu hizmet 7 gün 24 saat boyunca verilmektedir. İç hatlar terminalinde yaklaşık 20 adet araç kiralama şirketi mevcuttur. Bu şirketlerden bazıları Avro Rent A Car, Duray Rent A Car, Erboy Rent A Car, Santral Rent A Car, Avis Rent A Car,

Budget Rent A Car, Flyfilo Rent A Car şirketleri bu konuda hizmet veren araç kiralama şirketleridir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı dış hatlar terminalinde ise 7/24 hizmet veren 4 adet araç kiralama şirketi mevcuttur. Bunlar; Duray, Erboy, Payless, Işıl Rent A Car araç kiralama şirketleridir. Fiyatlar araç kiralama şirketleri tarafından farklılık göstermektedir.

Makalemiz ile genel anlamda alakalı olacağını düşündüğümüz izmir uçak bileti acenteleri iletişim hakkında detaylı bilgi verdik. İncelemenizi öneririz.

Makaleyi Oyla
[Total: 100 Average: 5]

İlginizi Çekebilir

en uygun pegasus iletişim

Zonguldak Uçak Bileti Satış Ofisi

Zonguldak Uçak Bileti Ofisi : 0850 302 54 93 Zonguldak’ta esasında aktif olarak kullanılmakta olan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Overall Rating